E fri kshme, një tjetër tërmet go det vendin, pla. gosen 500 persona


Kur gjate dites se sotme u raportua per nje termet prane tiranes ne Shqiperi, me magnitude te ulet, smund te themi te njejten gje per shtetin qe na ka dal kundra IRanin.

Më shumë se 500 persona janë lën duar në Iranin veriperëndimor, pas një tër. meti të fu .qishëm me magnitudë 5.4 ballë të shkallës Rihter që go. diti vendin këtë të mërkurë.

Tërmeti u regjistrua rreth orës 03:30 me orën lokale dhe kishte një thellësi prej 10 kilometrash.

Sipas autoriteteve vendase numri i të lë. nduarve ka shkuar në 528 ndërsa 135 prej tyre janë shtruara në spital.

Guverantori i vendit bëri me dije se nga tërmeti u shka. tërruan 50 shtëpi, ndërsa 500 të tjera kanë pësuar dë. me.

Ndërkohë zëdhënësi i shërbimeve të urgjencës i tha televizionit publik se “furnizimi me energji elektrike

dhe ujë u ndërprenë në fshatrat pranë qyteteve Salmas dhe Hoi”, të cilat ishin afër epiqendrës së tërmetit.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *